Geokoder Desktop to program, który umożliwia geokodowanie, czyli dopisanie współrzędnych x i y (długość i szerokość geograficzną) do danych adresowych. Proces geokodowania pozwala przekształcić zwykłą bazę danych zawierającą adresy (na przykład kod pocztowy, nazwę ulicy, numer domu) na przestrzenną bazę danych, to jest bazę ze współrzędnymi geograficznymi. Dzięki procesowi geokodowania, adresowe bazy danych można wyświetlić i zobaczyć na mapie.
Dokładność.
Elementem wyróżniającym Geokoder Desktop jest adresowa baza Polski (firmy IMAGIS) obejmującą ponad 7,2 miliona adresów, a także baza ponad 123 tyś. miast i miejscowości w Polsce uwzględnianych przez GUS. Dodatkowo geokoder zawiera bazę danych kodów pocztowych. Dzięki takiemu zestawieniu danych w naszym programie, geokodowanie baz danych odbywa się w sposób wyjątkowo dokładny. Z naszego wieloletniego doświadczenia w pracy z przestrzennymi bazami danych wynika, że średnia skuteczność geokodowania za pomocą naszego narzędzia wynosi około 98 % wszystkich rekordów z bazy.
Każdą bazę można zgeokodować z różną dokładnością:
• do konkretnego adresu,
• do konkretnej ulicy,
• do konkretnej miejscowości,
• do konkretnego kodu pocztowego
Wydajność.
Geokoder Desktop jest aplikacją przeznaczona na komputery klasy PC z systemem operacyjnym Windows. Zaprojektowany został z myślą o geokodowaniu dużych baz danych, dlatego charakteryzuje się wysoką wydajnością działania. Dla lepszego odzwierciedlenia jego wydajności prezentujemy przeciętne czasy potrzebne na geokodowanie przykładowej bazy danych, wykonywane na średniej klasy komputerze biurowym z jednym procesorem:
Baza danych 10 tyś. rekordów – geokodowanie 30 sekund
Baza danych 100 tyś. rekordów – geokodowanie 5 minut
Baza danych 1 milion rekordów – geokodowanie 50 minut
Oczywiście wydajność geokodowania, można znacznie poprawić instalując to narzędzie na szybkiej, wieloprocesorowej maszynie.
Weryfikacja baz danych
Geokoder desktop to także doskonałe narzędzie do weryfikowania jakości adresowych baz danych. Każda baza danych „przepuszczona” przez geokoder zostaje wzbogacona o kolumny ze współrzędnymi x i y oraz informacją dotyczącą wyniku geokodowania. Zazwyczaj rekordy bez współrzędnych to zbiór błędnie wprowadzonych danych adresowych.
Sposób działania Geokodera:
Właściwie przygotowana adresowa baza danych to taka, która dla każdego rekordu zawiera następujące informacje: województwo / powiat/ gmina, w której dany adres jest umiejscowiony, a następnie standardowe pola jak: nazwa miejscowości, kod pocztowy, nazwa ulicy i jej numer. Tak przygotowane bazy danych dają 100% skuteczności w procesie geokodowania. Geokoder desktop jest także w stanie geokodować bazy danych, które NIE zawierają wszystkich informacji adresowych. Jest to możliwe dzięki specjalnemu algorytmowi geokodującemu opracowanemu przez IMAGIS.
Przykładowo dla niepełnej nazwy ulicy w bazie danych klienta:
- Warszawa, KEN 11,
- Warszawa, Aleja KEN 11
- Warszawa, Al. KEN 11
- Warszawa, Komisji Edukacji Narodowej 11
geokoder jest w stanie odszukać pełną nazwę ulicy: Warszawa, Aleja Komisji Edukacji Narodowej 11 i odpowiednio zgeokodować ten rekord.